Andrzejki Slideshow

24 listopada zawitali w murach naszej szkoły rozmaici bohaterowie bajek i filmów, wróżki, księżniczki, czarodzieje (a nawet postacie z tzw. show biznesu), by wspólnie potańczyć i powyłupiać się przy ulubionej muzyce. Celem andrzejkowej zabawy nie było ani poznawanie przyszłości, ani szerzenie wróżbiarstwa, ale wspólne spędzenie wieczoru w przyjemniej atmosferze. Uczniowie klas I – VI mieli okazję spotkać się w innych okolicznościach -niż tylko szkolna ławka- i porozmawiać wreszcie na różne tematy, mniej absorbujące. Organizatorami zabawy andrzejkowej były: Mały i Duży Samorząd Uczniowski przy współpracy ze szkolną świetlicą i biblioteką.

Opiekunowie

Dla zainteresowanych

„Rok liturgiczny w Kościele katolickim rozpoczyna się wraz z nastaniem adwentu, czyli w niedzielę najbliższą uroczystości św. Andrzeja – apostoła, to znaczy między 29 listopada a 3 grudnia. W wielu opracowaniach etnograficznych adwent obejmuje również wieczory wróżb w wigilię św. Katarzyny (24 listopada) i św. Andrzeja (29 listopada). Jest to zgodne ze starym kalendarium kościelnym, w którym okres poprzedzający Boże Narodzenie liczono od św. Marcina (11 listopada). Nie ma jednak jednomyślności wśród etnografów, czy tradycyjny rok obrzędowy zaczyna się wraz z adwentem, czy dopiero w wigilię Bożego Narodzenia. W wielu opowieściach katarzynki i andrzejki należą do jesieni – ostatniej pory roku obrzędowego” [1].

Katarzynki i andrzejki (jak sama nazwa wskazuje) miały za patronów świętych męczenników Kościoła: św. Katarzynę i św. Andrzeja. Pierwsza uznawana była za opiekunkę kawalerów szukających żon, św. Andrzejowi przypisywano natomiast opiekę nad cnotliwymi i pobożnymi pannami, które w modlitwie prosiły o dobrego i mądrego męża[2].

[1] R. Hryń-Kuśmierek, Polskie tradycje doroczne, wyd. Publicat, Poznań, s. 93.
[2] Ibidem.

Magdalena Michalak-Zielińska

andrzejki 2
andrzejki 3
andrzejki 4
andrzejki
andrzejki 1

Całkowita ilość zdjęć: 5 | Ostatnia aktualizacja: 04.12.11 21:50 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc